Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje fal radiowych: pracujące w systemie jedno i dwubiegunowym. System jednobiegunowy zwany też monopolarnym to system, w którym prąd przechodzi przez pojedynczą elektrodę do płytki uziemiającej. W pobliżu elektrody, która ma biegun dodatni wytwarza się wysoka gęstość energii, zapewniająca głęboką penetrację. Minusem takiego rozwiązania jest nie możność precyzyjnego skierowania penetracji na dany obszar, ponieważ ma ona charakter przypadkowy.

Fale Radiowe

System dwubiegunowy, posiada dwie elektrody i brak jest uziemienia. W systemie tym prąd przebiega między dwiema elektrodami umieszczonymi na skórze w odpowiedniej odległości od siebie. Pozwala to na kontrolowany przepływ między elektrodami. Z tym, że głębokość jest limitowana przez odległość między elektrodami i wynosi w przybliżeniu połowie odległości między jedną, a drugą elektrodą. Aby zwiększyć przewodnictwo zaleca się zwiększyć nawilżenie skóry, bo jak wiadomo mokra skóra przewodzi lepiej.

Zabieg z RF

Zabieg z wykorzystaniem fal radowych polega na przegrzewaniu tkanek na poziomie skóry właściwej, co skutkuje zwiększeniem objętości i obkurczaniem włókien kolagenowych. Obkurczone włókna dają natychmiastowy efekt liftingu. Ze względu, na to, że białko ulega rozkładowi efekt jest tymczasowy. Dodatkowo następuje stymulacja fibroblastów, do długoterminowej produkcji włókien kolagenowych i elastylowych. Zniszczeniu ulegają stare, rozciągnięte włókna a w ich miejsce pojawiają się nowe o prawidłowej budowie. Białko kolagenowe produkowane jest przez ok 4 tygodni, po tym okresie następuje jego dalsze przekształcanie, co może trwać nawet do pół roku.

Wskazania do zabiegu RF

Wskazaniami do RF są: zmarszczki grawitacyjne i linijne, nieodpowiednie napięcia skóry, cellulit, miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej, blizny i rozstępy. Najlepsze efekty osiąga się u pacjentów w przedziale wiekowym między 40 a 60 lat. Powyżej60 roku życia stymulacja kolagenu traci na efektywności.

Fale radiowe – Przeciwwskazania

Z zabiegów wykorzystujących fale radiowe nie wszyscy mogą skorzystać. Głównymi przeciwskazaniami do stosowania RF są: choroby tarczycy, autoimmunologiczne, nowotworowe i stany po leczeniu jonizującym oraz ostre stany zapalne. Z zabiegów powinny zrezygnować również osoby z: zaburzeniami czucia, kobiety w ciąży oraz karmienia piersią, z przerwaną ciągłością naskórka, z metalowymi implantami, rozrusznikiem serca oraz skłonnością do keloidów i bliznowacenia. Część przeciwskazań występuje jedynie w przypadku, gdy zabieg wykonywany jest na konkretną część ciała i tak, z zabiegu nie powinny korzystać: kobiety z wkładkami macicznymi w przypadku zabiegów na brzuch, osoby ze skłonnościami do krwawień wewnętrznych (np. z przewodu pokarmowego), osoby z zaćmą, w przypadku zabiegów w okolicy oka, przebyte zabiegi z zakresu medycynę estetycznej (wypełniacze, botoks, złote nici).

Fale Radiowe

Plansza informacyjna PFR