Usuwanie włókniaków, tłuszczaków, kaszaków

Zabieg elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja jest zabiegiem, który niszczy niepożądane zmiany skórne przy użyciu prądu o dużej częstotliwości. Pod wpływem wytworzonego ciepła ścina się białko zlokalizowane w tkance. Przy niewielkich zmianach zabieg ich usuwania jest bezbolesny. W przypadku większych zmian stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kremu. Na pozbycie się danej zmiany wystarczy zaledwie kilkanaście minut. Jest to skuteczny zabieg w przypadku usuwania włókniaków, tłuszczaków, kaszaków, brodawek łojotokowych, kurzajek płaskich, prosaków itp.

Przeciwskazania do elektrokoagulacji

Zabieg elektrokoagulacji nie wskazany jest w przypadku: posiadania rozrusznika sera, ciąży, zaburzeń krzepnięcia krwi, zaburzeń krążenia oraz cukrzycy.

Po zabiegu należy unikać wystawiania zmiany na silne oddziaływanie promieni słonecznych oraz unikać kosmetyków na bazie alkoholu w miejscu występowania znamienia. Natomiast przed zabiegiem, co najmniej dwa tygodnie powinniśmy unikać mikrodermabrazji, peelingów chemicznych, mocnej opalenizny (solarium), zabiegów chirurgicznych.

Usuwanie włókniaków

Włókniaki są to łagodne nowotwory powstające z tkanki łącznej. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje włókniaków twarde i miękkie.
Włókniaki miękkie przybierają postać miękkich guzków, najczęściej workowato zwisających. Przybierają przeważnie kolor skóry lub nieznacznie ciemniejszy, najczęściej wstępują u osób starszych w okolicy szyi i karku, a ich rozmiary oscylują w granicach 2 -20 milimetrów.

Włókniaki twarde to rodzaj zmian odczynowo włóknistych, powstających nie zależnie od wieku. Powstają w wyniku urazów, zadrapań lub jako pozostałość po ukąszeniach owadami. Włókniaki twarde występują najczęściej na kończynach w postaci niewielkiego guzka o wielkości do 10mm, gładkiej lub szorstkiej powierzchni i różnym zabarwieniu. Włókniaki nie stanowią zagrożenia dla naszego życia, usuwa się je głównie ze względów estetycznych, chirurgicznie lub przy wykorzystaniem laseroterapii.

Usuwanie tłuszczaków

Tłuszczak jest to rodzaj guza, który przybiera nieznany kształt i rozmiar. Nie zalicza się on do guzów bolesnych, zbudowany jest z tkanki tłuszczowej, która zamknięta jest w torebce łącznotkankowej. Jest to guz przeważnie pojedynczo występujący (może występować również w liczbie mnogiej), zaliczający się do nowotworów łagodnych, o znikomym ryzyku posiadania komórek rakowych. Najczęściej występuje bezpośrednio pod skóra, przez co łatwo go zlokalizować i właściwie zdiagnozować, tłuszczaki to guzy, przesuwalne. Medycyna nie zna dokładnie przyczyny jego powstawania jedną są podejrzenia, że ma to związek z genami.

Tłuszczaki nie są groźne dla zdrowia, jednak, gdy nadmiernie urosną lub umiejscowione są tak, że trudno je ukryć pod odzieżą wówczas stanowią problem natury estetycznej. Łatwiej usunąć tłuszczaka, kiedy ma mniejszy rozmiar, dlatego też, jeśli zauważymy, że tłuszczak, który mamy rozrasta się warto rozważyć usunięcie go zanim nie rozrósł się zbyt mocno. Najczęstszym sposobem usuwania tłuszczaków jest zabieg chirurgiczny.

Usuwanie kaszaków

Kaszak to torbiel tworząca się w tkance podskórnej, w wyniku zatkania się przewodu gruczołów łojowych. W wyniku braku ujścia z gromadzącej się treści powstaje torbiel. Rozmiary kaszaków mogą osiągać nawet do kilku centymetrów, ich struktura może być miękka lub twarda, są one przesuwane względem podłoża. Kaszak jest zmianą skórną niebolesną w początkowym stadium. Z czasem rozrostu kaszaka może on dawać niewielkie dolegliwości bólowe. Leczenie polega najczęściej na chirurgicznym wycięciu zmiany wraz z torebką.

Usuwanie brodawek łojotokowych

Brodawki łojotokowe to łagodne zmiany skórne, pojawiające się najczęściej u osób w wieku średnim lub starczym. Choć nazywamy je brodawkami są to wirusy brodawczaka HPV. Podobnie jak tłuszczaki mogą pojawiać się, jako pojedyncze zmiany lub w liczbie mnogiej. Brodawka łojotokowa występuje w postaci okrągłego rogowaciejącego narośla. Może ona przybierać rozmiar nawet do kilkunastu centymetrów i ma kolor jasno lub ciemno brązowy. Zmiany te powstają w dowolnym miejscu na ciele, także na dłoniach i podeszwach stóp. Ten rodzaj zmiany skórnej nie zagraża naszemu życiu i usuwany jest zazwyczaj ze względów estetycznych, gdy zlokalizowana jest np. w obrębie twarzy.

Usuwanie kurzajek

Kurzajki płaskie to zmiany skórne, które najczęściej występują u dzieci i młodzieży. Przybierają one postać uwypuklonej zmiany skórnej wielkości kilku milimetrów o gładkiej powierzchni. Za powstawanie tego typu zmian skórnych odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego. Kurzajki płaskie są zaraźliwe, przenoszą się poprzez kontakt osoby zdrowej z osobą chorą. Jednym ze sposobów leczenia kurzajek jest terapia laserowa.

Usuwanie prosaków

Prosak to mała cysta w postaci białych, białożółtawych grudek umiejscowionych na powiekach, policzkach skroniach lub na narządach rozrodczych. Prosaki powstają w wyniku zamknięcia gruczołów skórnych i mają tendencję do odrastania. Winne ich powstawania są zmiany genetyczne. Z punktu medycznego nie ma konieczności ich usuwania, jednak usuwane są one najczęściej ze względów estetycznych. Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania prosaka jest użycie lasera. Najnowszą metodą walki z tego typu zmianami skórnymi jest elektrokoagulacja.

Plansza informacyjna PFR